Okręgowy Dzień Działkowca w ROD „Aster”

Okręgowy Dzień Działkowca w ROD „Aster”

Tegoroczne obchody Dnia Działkowca okręgu Podlaskiego odbyły się 08.09.20184 w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Aster”  w Łomży.

Uroczystość rozpoczęła się od posadzenia symbolicznego drzewka. Później było coraz gwarniej. Uczestnicy biesiadowali przy grilu oraz dawali się porwać tanecznej zabawie przy dźwiękach zespołu Tabor i Elizy Romanowskiej, która wystąpiła na scenie po 19 latach przerwy. - Takiej imprezy na terenie naszego ogrodu działkowego jeszcze nie mieliśmy – mówił prezes ROD Aster Jan Płoński. Dodał, że Okręgowe Dni Działkowca mają za zadanie przede wszystkim integrację działkowiczów oraz uczczenie corocznych dożynek.

- Z ogrodów działkowych w Łomży możemy być dumni. Od lat pełnią one bardzo ważną funkcję w społeczeństwie. Na działce można odpocząć od codziennego zgiełku, spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi czy rozwijać swoje pasje. Takie imprezy są bardzo potrzebne, ponieważ integrują ludzi – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski dziękując działkowcom za ich wysiłek włożony w upiększanie swoich ogrodów i działek. - Jest to Państwa wkład w rozwój miasta. Włodarz planuje zapisać środki w przyszłorocznym budżecie na inwestycje dla ogrodów działkowych.

Do Łomży zjechali działkowicze z różnych stron województwa podlaskiego. - Staramy się pokazać naszym działkowcom z okręgu jak są zagospodarowane działki w różnych miejscach. Chcemy, aby takie spotkania oprócz integracji były poświęcone wymianie doświadczeń – tłumaczy Andrzej Bojko, prezes Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców. Podkreślił, że łomżyńskie działki mają się bardzo dobrze, bo wszystkie aktywnie biorą udział w życiu okręgu, z powodzeniem uczestnicząc w konkursach na najpiękniejsze działki.

Działkowicze mają również swoje pasje. Impreza była doskonałą okazją, aby się z nimi podzielić i zainteresować uczestników. Marek Paliński zajmuje się tworzeniem rzeczy z surowców wtórnych. Metaloplastyką interesuje się od 40 lat. Pracował jako tokarz-frezer i to wyostrzyło u niego zmysł artystyczny. Podpatrywał też innych i sam postanowił spróbować tej "sztuki" jak mówi. Inną pasję mają z kolei Krystyna i Sławomir Kordas. Na wystawie można było zobaczyć ich fotoksiążki. - Podoba nam się sposób przygotowania albumów przy pomocy programów komputerowych – mówiła Krystyna Kordas.

Uhonorowano także laureatów konkursu na najlepszą nalewkę i ciasto. Zwycięzcą tego pierwszego został Józef Jutkiewicz z Suwałk, który wykonał trunek z czarnej porzeczki na spirytusie. - Pół roku postała i nabrała odpowiedniej mocy – żartował. Najsmaczniejsze ciasto upiekła zambrowianka Barbara Brajczewska. Był to tort z owoców na kruchym cieście. - Dodałam krem, malinki i borówkę. Wyszło ogrodowe, prawdziwe ciasto i bardzo smaczne – przekonywała z uśmiechem na ustach.

Na terenie Łomży są cztery ogrody działkowe: ROD "Grobla", ROD im. Jakuba Wagi, wojskowy "Wiarus" oraz ROD Aster. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 50 ha, co stanowi ok. 2,5 proc. całości miasta. Korzysta z nich ponad 1000 mieszkańców wraz z rodzinami.

www.lomza.pl


logowanie do poczty
booked.net