PZD w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

PZD w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach zaborów i niewoli odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy. Krajowa Rada PZD podkreślając duże znaczenie tego święta stwierdza, że jubileuszowe wydarzenia oraz obchody patriotyczne organizowane przez Państwo Polskie są bliskie Związkowi, a zatem zwraca się do działkowców i ich rodzin o wzięcie udziału w wydarzeniach, które mają uświetnić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

" W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to bardzo ważny jubileusz dla Polski i Polaków, którego świętowanie powinno być radosne i jednoczące wszystkich Polaków.

Krajowa Rada PZD podkreślając duże znaczenie tego jubileuszu stwierdza, że jubileuszowe wydarzenia oraz obchody patriotyczne organizowane przez Państwo Polskie są bliskie Związkowi, a zatem zwraca się do działkowców i ich rodzin oraz struktur związkowych o wzięcie udziału w państwowych i samorządowych działaniach patriotycznych, które mają uświetnić jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krajowa Rada PZD apeluje do zarządów ogrodów, aby w dniu 11 listopada br. wywiesić we wszystkich ogrodach działkowych polskie flagi oraz flagi związkowe. Ponadto Krajowa Rada PZD zwraca się do zarządów ogrodów o posadzenie na terenie ROD drzew upamiętniających tę ważną dla Polski rocznicę. Zarządy powinny zaprosić na tę uroczystość działkowców, samorządowców i wszystkich przyjaciół Związku.

100. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę jest także świętem działkowców. "

Fragment Stanowiska Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 25 października 2018 roku w sprawie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Cały dokument dostępny jest pod  linkiem .

UROCZYSTOŚCI  - jak świętowali działkowcy?

Działkowcy bardzo aktywnie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. Niektóre uroczystości odbyły się już we wrześniu (np. 100-lecie Ogrodnictwa Działkowego w Krośnie Odrzańskim połączone z obchodami 100-lecia Niepodległości Polski) i w październiku (np. Uroczysty koncert poświęcony weteranom Chełmińskiego Ruchu Działkowego w 100-lecie odzyskania niepodległości w Chełmnie), jednak większość miała miejsce w okresie od 9 do 11 listopada.

Można wyróżniać cztery główne sposoby uczczenia stulecia niepodległości:

1. Wywieszenie flag polski oraz flag związkowych

Wszystkie zarządy, które zdecydowały się przesłać do Krajowej Rady informacje o obchodach Święta Niepodległości zastosowały się do apelu dotyczącego wywieszenia flag, które powiewały zarówno nad siedzibami Okręgów, jak i nad ogrodami (główne wejścia, budynki administracyjne). Zdjęcia można obejrzeć m.in w galerii Święto Niepodległości - flagi dumnie powiewały nad ogrodami.

2. Sadzenie drzew upamiętniających 100-lecie niepodległości Polski

W dwóch ogrodach zasadzono po 100 drzew na 100 lat niepodległości  Polski (ROD im. Dzieci Głogowskich w Głogowie - drzewka jarzębiny i jarzębu szwedzkiego oraz ROD „Kleosin” w Kleosinie - 100 drzewek żywotnika syberyjskiego).

Pozostałe ogrody sadziły z reguły jedno lub dwa drzewa, które były dodatkowo ozdabiane tablicami upamiętniającymi tę rocznicę.

3. Udział przedstawicieli PZD w obchodach państwowych i samorządowych

Udział w marszach, pochodach, mszach świętych za ojczyznę - często pod sztandarami związkowymi. Przedstawiciele PZD składali również  kwiaty przy ważnych pomnikach upamiętniających to święto.

4. Własne uroczystości

Część ogrodów sama zorganizowała uroczystości, na które zapraszano lokalną społeczność, a także władze samorządowe. Były to głównie spotkania z historią, koncerty, wieczory poezji, wypełnione pieśniami patriotycznymi. Dodatkowo, niektóre zarządy okręgów przedstawiły na stronach WWW swoje stanowisko dotyczące 100-lecia niepodległości Polski.

5. Nietypowe obchody 100-lecia

Niektóre ogrody w bardzo nietypowy sposób podeszły do świętowania 100 lat niepodległości Polski. Oto kilka przykładów:

Morsowanie - 11 listopada 2018 roku, o godzinie 11:11 do jeziora „Rudnik” w Grudziądzu weszła grupa działkowców ROD „Niezapominajka, należąca także do gremium grudziądzkich Morsów

Kapsuła czasu – w dwóch ogrodach, obok sadzonych drzew zakopano także „kapsułę czasu” zawierającą opis uroczystości, nazwiska uczestników i informację o ogrodzie (ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej i ROD w Kukowie, gm. Suwałki)

Zdobycie Fortu Wielkiej Księżej Góry przez grudziądzkich działkowców z ROD „Chemik”, „Żwirek”, „Elektrochem”, „Oaza”, „Niezapominajka (jest to obiekt wojskowy, który w ramach świąt państwowych udostępniany jest mieszkańcom i pasjonatom militariów i fortyfikacji).

Nadesłanie relacje potwierdzają, że 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest także świętem działkowców, którzy godnie uczcili ten wyjątkowy Jubileusz.

Relacje z obchodów 100-lecia niepodległości, które docierają do Krajowej Rady PZD sukcesywnie są zamieszczane na stornie www.pzd.pl

Warszawa, 14 listopada 2018 roku

Krajowy Zarząd PZD


logowanie do poczty
booked.net