Wykłady dla działkowców podczas Międzynarodowych Dni Zieleni- Green Days

Wykłady dla działkowców podczas Międzynarodowych Dni Zieleni- Green Days

W dniach 7-9 kwietnia 2017 roku w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się Międzynarodowe Dni Zieleni (Green Days) Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Na powierzchni 25 tys.m 2 prezentowało się 186 wystawców z różnych sektorów ogrodnictwa.
Odwiedzający zarówno profesjonaliści jak i działkowcy mogli wysłuchać wykładów na temat ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, zasad uprawy roślin, nowych odmian roślin (ozdobnych, sadowniczych, warzywnych).
Zmniejszająca się liczebność owadów zapylających (pszczoła miodna, dziko żyjące pszczoły, trzmiele) spowodowana jest w dużym stopniu zbyt małą bazą pokarmowa pyłku i nektaru roślin kwiatowych, które przywabiają także wiele gatunków wrogów naturalnych szkodników. Ratunkiem dla fauny pożytecznej są mieszanki nasion składających się z wielu gatunków roślin (nawet kilkadziesiąt). Mieszanki takie wysiewane są w sadach ekologicznych, coraz częściej na trawnikach miejskich, a także na działkach. W wykładach wygłoszonych przez pracowników naukowych Instytutu Ogrodnictwa (prof. Jerzy Lisek i dr hab. Grażyna Soika) można było dowiedzieć się jak zakładać pasy kwietne i jak pielęgnować oraz jakie gatunki roślin kwiatowych są szczególnie atrakcyjne dla fauny pożytecznej. Najbardziej sprzyjającymi występowaniu pożytecznych owadów są: krwawnik pospolity, kminek zwyczajny, chaber łąkowy, marchew zwyczajna, złocień właściwy, lucerna nerkowata, koniczyna łąkowa, wyka płotowa. Rośliny te wchodzą w skład mieszanek kwietnych, które oferowały firmy nasienne obecne na targach.
Na temat roślin ozdobnych, które nie tylko zdobią, ale i leczą, można było dowiedzieć się na wykładzie dr Mirosława Angielczyka, który współpracuje z Katedrą Roślin Warzywnych i Leczniczych Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.
Niektóre rośliny są dobrze znane i używane głównie w kuchni jako przyprawy (hyzop lekarski, lebiodka pospolita, arcydzięgiel litwor). Z mniej znanych warte polecenia są: kopytnik pospolity, wiązówka błotna, czy wielosił błękitny. Wiele z tych roślin przyciąga niesamowicie dużo owadów zapylających: kocimiętka, macierzanka piaskowa, pysznogłówka, jeżówka.
Działkowcy mogli dowiedzieć się jak w sposób bezpieczny dla zdrowia i środowiska chronić drzewa owocowe i krzewy jagodowe przed szkodnikami. Głównie zalecano stosowanie preparatów biologicznych, np. w przypadku pędraków skutecznie można ich pozbyć się stosując preparaty oparte na nicieniach entomofilnych (Larvanem, Nemasys G, L, H), a także uprawiając grykę mającą negatywny wpływ na ich rozwój.
W zwalczaniu wielu szkodników (przędziorki, szpeciele, mszyce), które występują na większości roślin sadowniczych skuteczne są środki Siltac EC (związki silikonowe), Emulpar’940 EC (olej z lnianki), Afik (naturalne polisacharydy). Środki te działają mechanicznie – uniemożliwiają wymianę gazową i poruszanie się roztoczy oraz żerowanie (co prowadzi do śmierci).
Na wykładzie ochrona drzew owocowych i krzewów jagodowych przed chorobami prelegentka szczególną uwagę zwróciła na odpowiedni dobór odmian w uprawie amatorskiej. Bowiem na działki najlepiej wybierać odmiany odporne lub tolerancyjne na choroby, wówczas nie zachodzi potrzeba stosowania środków chemicznych. Omówione zostały choroby najczęściej spotykane na roślinach sadowniczych uprawianych na działkach, jakie i kiedy stosować metody ograniczające ich występowanie. Przedstawiono podatność (odporne, mało podatne i podatne) odmian gruszy i jabłoni na parcha oraz jabłoni na mączniaka jabłoni.
Choroby roślin ozdobnych w ogrodach przydomowych omówił prof. Adam Wojdyła z Instytutu Ogrodnictwa. Wiele uwagi poświęcił metodom profilaktycznym: wysiew nasion i sadzenie roślin do świeżo przygotowanego podłoża chroni przed wieloma chorobami (zgorzel siewek i zgniliźnie sadzonek, fuzariozy). Omówione zostały najczęściej występujące patogeny nalistne: mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, rdze i plamistości liści oraz gatunki roślin na których występują. W zaleceniach wymieniona została uprawa odmian odpornych, usuwanie silnie porażonych roślin oraz chemiczne środki ochrony roślin do zastosowania w zależności od patogena, a także opryskiwanie stymulatorami rozwoju roślin: Beta- Chicol, Biosept Active , Huwa San TR 50.
Szkodniki w ogrodach przydomowych omówił prof. Gabriel Łabanowski z Instytutu Ogrodnictwa. Działkowicze mogli dowiedzieć się o nowym gatunku szkodnika - Drosophila suzukii (muszka plamoskrzydła), która notowana jest w Polsce. Atakuje ona owoce zdrowe, świeże i nieuszkodzone wielu gatunków owoców miękkich, takich jak borówka amerykańska, malina, truskawka, czy czereśnia. Przedstawione zostały szkodniki spotykane powszechnie na roślinach sadowniczych: terminy występowania, szkodliwość oraz dozwolone do stosowania w uprawach amatorskich środki ochrony roślin i terminy ich stosowania. Podkreślono, że środki należy stosować zgodnie z etykietą oraz ich wybór powinien być dostosowany do stadium szkodnika jakie jest aktualnie obecne na uprawie. Zabiegi należy wykonywać w optymalnych warunkach atmosferycznych (temperatura, wilgotność, prędkość wiatru).
Problemy w ochronie roślin warzywnych przed chorobami przedstawił dr Jan Sobolewski z Instytutu Ogrodnictwa. Należą do nich często błędy popełniane podczas uprawy warzyw. Są to: zła diagnoza sprawcy choroby, nieodpowiedni termin zabiegu oraz zły wybór środa ochrony roślin, niewłaściwy płodozmian. Prawidłowo postawiona diagnoza pozwala na zastosowanie odpowiednich metod zwalczania. Dlatego ważne jest właściwe określenie sprawcy choroby zanim podejmie się zwalczanie. Na pierwszym miejscu należy stosować metody zapobiegawcze, potem interwencyjne. Problemem dla wielu działkowiczów jest określenie czy jest to czynnik nieinfekcyjne (pogoda, ujemny wpływ zabiegu (nawożenie, niewłaściwa ochrona roślin) czy infekcyjny (organizmy grzybopodobne, grzyby, bakterie, wirusy). Wybór odpowiedniego terminu zabiegu zależy od miejsca zimowania sprawcy choroby, jak przenosi się z innych roślin i jakie są warunki rozwoju patogenu). Prelegent podał prostą metodę jak można wykryć obecność zarazy ziemniaka na pomidorze.
Dr Hanna Legutowska, SGGW


logowanie do poczty
booked.net