EKOLOGICZNE METODY WALKI Z KOMARAMI I KLESZCZAMI

W handlu dostępnych jest wiele preparatów przeciwko tym uciążliwym insektom. Bedąc w zgodzie z naturą i przeciwdziałając szkodliwemu działaniu środków chemicznych wybieżmy ochronę naturalną. Taką ochrone zapewniają nam rośliny odstraszające komary jak również kleszce.

Rośliny odstraszające komary

1)Lawenda wąskolistna

Ta zimozielona krzewinka kwitnie przez całe lato wabiąc pszczoły i odstraszając  insekty komary i klescze.

uprawa : nie jest wymagająca i dobrze znosi suszę. Dla zachowania zwartego pokroju należy pamiętać o wiosennym cięciu pędów a także skracaniu kwiatostanów po przekwitnięciu.

2)Komarzyca

W naszych warunkach klimatycznych  jednoroczna roślina balkonową. Ma długie zwisające pędy, o dekoracyjnych biało obrzeżonych liściach z intensywnym zapachem. Doskonale prezentuje się w donicy połączona z pelargonią czy begonią bulwiastą.

uprawa: preferuje stanowisko półcieniste i nie lubi nadmiaru wody (wtedy jej pędy pękają i zamierają).

3)Kocimiętka mussina

Jest to bylina dorastająca do 40 cm wysokości, o lekko pokładających się pędach. Zakwita na początku lipca i zdobi ogród aż do września. Kwiaty  są podobne do lawendy, a liście są drobne i szarozielone. Zapach kocimiętki odstrasza komary i meszki , natomiast bardzo podoba się kotom.

uprawa: kocimiętka jest mało wymagająca i dobrze znosi suszę.

4)Bodziszek korzeniasty

Jest byliną o intensywnym zapachu odstraszającą komary . Ma ładne fioletowe kwiaty długo utrzymujące się na roślinie.

  uprawa: nie ma dużych wymagań dobrze rośnie na przeciętnych glebach, zarówno w stanowisku słonecznym jak i półcienistym.

Rosliny odstraszajace kleszce

1)Wrotycz pospolity
Jest niezwykle skuteczną rośliną odstraszającą kleszcze. Posiada charakterystyczny zapach przypominający kamforę. Dzięki niemu skutecznie odstrasza kleszcze i inne owady z naszych ogrodów. Stosowany jest również jako nie  chemiczny środek ochrony roślin przed chorobami grzybowymi.
uprawa: najlepiej rośnie na glebach gliniastych, zasobnych w składniki pokarmowe, w słonecznym miejscu.
2)Kocimiętka mussina

Jest to niewysoka bylina, o lekko pokładających się pędach. Kocimiętka zdobi ogród, kwiatami podobnymi do lawendy kwitnąc od lipca  do września. Intensywny zapach kocimiętki odstrasza kleszcze. Zawarty w kwiatostanach olejek eteryczny nie tolerują kleszcze, zaś uwielbiają koty.

uprawa: kocimiętka jest  łatwa w uprawie i mało wymagająca.

3)Lawenda wąskolistna
To zimozielona roślina Posiada srebrzystoszare liście i dekoracyjne kwiaty w różnych odmianach są koloru fioletowego, różowe lub białe. Intensywnie pachnące kwiaty lawendy odstraszają kleszcze jak również komary .
uprawa: preferuje stanowisko słoneczne, z lekką, przepuszczalna glebą o odczynie zasadowym nie jest wymagająca i dobrze znosi suszę.
4)Rozmaryn lekarski

Jest mało wymagającą rośliną odstraszającą kleszcze. Stosowany jest również w kuchni oraz w lecznictwie.

uprawa: Rozmaryn najlepiej czuje się w słonecznym stanowisku, na glebie przepuszczalnej, łatwo się nagrzewającej o pH obojętnym. W naszym klimacie uprawiamy np. w doniczkach chroniąc przed spadkami temperatur.

   
   


logowanie do poczty
booked.net